Home
Search & Order Stock
Our Newsletter
Afrikaans Books
Join Mailing List
Port Elizabeth in Literature
Email Us
 
 


  • Afrikaans & Dutch texts
  • Rand equivalent will be supplied to South African customers, upon request
  • Postage quoted at cost
  • Condition varies. All texts complete unless o/w indicated. Offered as reading copies.

A - C | D - F | G - I | J - L | M - O | P - R | S - U | V - Z

Afrikaanse Studentebond, Gedenkboek ter ere van die Genootskap van Regte Afrikaners. (1875-1925.) (Potchefstroom, Afrikaanse Studentebond, 1926) 8vo; original green buckram somewhat soiled, rubbed and bumped; no dustwrapper; past owner's name on front pastedown; pp. 384; frontispiece portrait of S.J. du Toit.  Fair condition. £10

Altmann, Hendrik, Gedichtjes (no place, no date, printed in Cradock by The Midland News) 24mo, original skivertex, lettering on the upper board faded. Armorial bookplate on the front pastedown endpaper, pp. (i) + 13 + (1). Hinges beginning to split internally. Dutch verse. Scarce. £5

Aucamp, Hennie & others, Hoorspelkeur: radiodramas (1983) s/c £3

Aucamp, Hennie & others, Hoorspelkeur: radiodramas (1983) s/c £3

Aucamp, Hennie, Die lewe is ‘n Grenshotel: ryme vir pop en kabaret (1977) £3

Barnard, Chris, Chriskras  (Cape Town, Tafelberg, 1975) 8vo; original boards; pictorial dustwrapper; pp. (vi) + 136. Cover somewhat rubbed at extremities; dustwrapper rubbed and edgeworn. £3

Barnard, Chris, ‘n man met vakansie (1980) £3

Barnard, Chris, ‘n man met vakansie (1980) £3

Barnard, Chris, ‘n Man met vakansie (1980) £3

Barnard, Chris, ‘n Man met vakansie (1980) £3

Barnard, Chris, ‘n Man met vakansie (1980) £3

Barnard, Chris, Dwaal (Johannesburg, 1964) £3.50

Barnard, Chris, Iemand om voor nag te sê (1975) £3

Barnard, Chris, Mahala (1988) s/c £3

Barnard, Chris (editor), Die Transvaalse Laeveld: kamee van 'n kontrei (Cape Town, Tafelberg, 1975) 8vo; brown boards; pictorial dustwrapper, very slightly rubbed and edgeworn; endpaper maps, a little foxed; pp. (xii) + 147; black-and-white photographic plates, and line drawings in text.  Very good condition. £10

Barnard, S.S., Blanke-onderwys in Transvaal in histories-pedagogiese perspektief (1979) £3

Basson, Anne (comp.), Kook met vrugte (1981) £3

Bekker, Pirow & anr. (comps.), Digters op die Toring: ‘n Keuse uit die werk van die Twintigers (1976) £3

Bekker, Pirow (comp.), Om laaste te kan lag: verhaalbundel (1986) s/c £3

Bekker, Pirow, Definisies deur die bloed (1978) £3

Belcher, R.K., ‘n Ding om te skil in die maand April (1980) £3

Bender, Anna, Vir die musiekleier: ‘n handleiding tot musiekwaardering (1949) £3

Besselaar, G., Zuid-Afrika in de Letterkunde (Pretoria, 1914) £20

Beukes, Gerhard J., Verkiesing sonder politiek! ‘n Skertsstuk in drie bedrywe (1964) £3

Beukes, Gerhard J., Woord en Masker. ‘n Keur uit die Afrikaanse eenbedrywe byeengebring en van ‘n inleiding voorsien (Pretoria, van Schaik, 1967) 8vo; original boards; no dustwrapper; pp. 115.  Endpapers somewhat browned; scattered light foxing.  Inhoud:  Die Drama, by Gerhard J. Beukes; Alle paaie gaan na Rome, by Uys Krige; Die end van die reënboog, by W. A. de Klerk; Dienie speel toneel, by Hélène P. de Klerk; Perske vir ‘n Rand, by Dirk Richard; Die Vrees, by Gerhard J. Beukes.£6.50

Blatty, William Peter, My naam is Legio; ‘n roman (1983) £3

Blignaut, Audrey, Die goue vreugde, ‘n Keur uit jare se leesgenot. Met illustrasies deur Cora Coetzee (Cape Town & Pretoria, Human & Rousseau, 1985) 4to; original orange boards; laminated pictorial dustwrapper; pp. 192; illustrations.  Near fine condition.  “Die Goue Vreugde is ‘n pragboek vir almal wat boeke liefhet en die skoonheid van die lewe waardeer.  Die immer gewilde en geliefde skryfster Audrey Blignaut bied in hierde bladsye haar persoonlike keur van uittreksels uit die wêreld se mooiste boeke wat ‘n onvergeetlike indruk op haar gemaak het.” £10

Blignault, H. & anr. (editors), Na vyftig jaar. Gedenkboek van die Unie-Debatsvereniging, Stellenbosch: 1876: 1926 (1926) £3

Blomerus, Marié, Ithaka (1985) £3

Boshoff, S.P.E. & others, Kruim en kors (1964) £3

Boshoff, S.P.E., "Vaalrivier die Broederstroom," of "Die Uiteinde van Generaal C.F. Beyers" (c. 1917) £17.50

Bosman, F.C.L., Di bedriegers, Magrita Prinslo; en ander Afrikaanse dramas en samesprake tot 1900 (Johannesburg, 1942) £10

Bot, A.K. & M.S.B. Kritzinger (compilers), Letterkundige leesboek by the onderwys in Afrikaanse literatuur (Pretoria, 1925) £5

Botes, D.P.M., Klein grys telegramme van die wêreld (1967) £3

Botha, Elize (comp.), Afrikaanse essayiste (1975) £3

Botha, Elize (comp.), Afrikaanse essayiste (1975) £3

Botha, Elize (comp.), Afrikaase essayiste (1975) £3

Botha, M.C., Skaak (1983) £3

Botha, Philippus Rudolph, compiler, Geskiedenis van Vrede, 1879–1979 (Vrede: municipality?, 1979?) Folio, green rexine, pp. 102, illustrations. Owner’s name on front pastedown. History of this Orange Free State town.£20

Botha, Rosalie (comp.), Bronnegids 1970; vir toneel, ballet, rolprente en hoorspele; nuwe reeks, deel 1 (1972) Bilingual £3

Bouman, A.C., Kuns in Suid-Afrika (1938) £3

Bouwer, Alba, Afrikaans 100: ’n Klein gedenkboek; met byskrifte deur Alba Bouwer (Cape Town, 1975) £3.50

Bouws, Jan, Die Musieklewe van Kaapstad: 1800-1850; en sy verhouding tot die musiekkultuur van Wes-Europa (Cape Town, 1966) £12.50

Brink, André P. (translator), Shakespeare, William, Richard III; in Afrikaans vertaal deur André P. Brink (Cape Town, 1969) £3.50

Brink, André P., Die verhoor: verhoodstuk in drie bedrywe (1982) £3

Brink, André P., Kennis van die aand (Cape Town, Human & Rousseau, 1982) 8vo; original blue boards; laminated dustwrapper; pp. 408.  Dustwrapper rather edgeworn, with short tears, and sunned on spine.  Very good condition, in a fair dustwrapper.  “Kennis van die aand is seker een van die mees omstrede boeke wat al in Afrikaans verskyn het.  Toe die boek aanvanklik in 1973 gepubliseer is, het dit die eerste Afrikaanse boek geword wat deur die destydse Publikasieraad verbied is. … Vir die Afrikaanse skrywerskorps het Kennis van die aand simbolies geword van die stryd teen sensuur.” £8

Brink, André P., Lobola vir die lewe (Cape Town, Human & Rousseau, 1989) 8vo; laminated boards; pp. 191.  Light browning.   ‘Lobola vir die lewe is die werk waarmee André P. Brink in 1962 sy eerste enorme bydrae gelewer het tot “die vernuwing van Sestig”.  Hier was meteens ‘n Afrikaanse roman wat in vorm en inhoud iets nuuts gedurf het – ‘n roman wat krities staan teenoor die eie en die verlede, eksistensiële temas ondersoek, op verskillende vlakke beweeg, méér van die leser verg.’£5

Brink, André P., Parys-Parys: Retoer (Cape Town, Human & Rousseau, 1969) 8vo; original brown cloth; pictorial dustwrapper; pp. (viii) + 163; black-and-white photographic plates.  Dustwrapper a little rubbed and rather edgeworn; gift inscription on front free endpaper; light foxing to endpapers and prelims.  Good condition. £12.50

Brink, André P., Pavane (Cape Town, 1974) £5

Brink, André P., Pavane (Cape Town, 1974) £5

Brink, Melt J., Grappige stories en andere versies in Kaaps-Hollands ... Vijfde bundel (Cape Town, 1903) Front free endpaper removed. £5

Brink, Melt J., Grappige stories en andere versies in Kaaps-Hollands ... Zevende bundel (Cape Town, 1909) £10

Brink, Melt J., Grappige stories en andere versies in Kaaps-Hollands ... Vijfde bundel (Cape Town, 1903) £10

Broekhuysen, G.J., Die voëls rondom ons: die gewone voëls van Suiderlike Afrika (1966) £3

Brownlee, Frank, Suid-Afrikaanse sketse in swart en wit (Cape Town, 1940) £5

Bruckmann, Clive & Zoë, Doeltreffende briefskryf (1989) bilingual £3

Brunt, Ludi, Turkse Verblyf (Johannesburg, Perskor-Uitgewery, 1976) 8vo; original grey boards; laminated pictorial dustwrapper; very mild foxing to endpapers and prelims.; pp. (vi) + 96.  Very good condition.  "Turkse verblyf is die verhaal van 'n Suid-Afrikaanse gesin wat eensklaps uit hul bekende roetine gelig is en aan 'n totaal anderse kultuur en vreemde gewoontes blootgestel is."£10

Back To Top

Carnegie, Dale, Hoe om vriende to wen en mense te beïnvloed (1994) s/c £3

Carnegie, Dale, Hoe om vriende to wen en mense te beïnvloed (1994) s/c £3

Carnegie, Dale, Hoe om vriende to wen en mense te beïnvloed (1994) s/c £3

Castalia, Castalia: tydskrif vir kuns en kultuur (no.2, Nov., 1938) s/c £3

Castelyn, Eveleen, Menslikerwys gesproke (1984) £3

Castelyn, Eveleen, Menslikerwys gesproke (1984) £3

Celliers, Jan F.E., Die saaier en ander nuwe gedigte (Cape Town, 1918) £6.50

Celliers, Jan F.E., Die Vlakte en ander gedigte (insluitende "Die Rivier" en "Unie-Kantate") (Cape Town, 1920) £5

Celliers, Jan F.E., Kuns in lewe en kultuur: ’n Eenvoudige Bespreking van enige grondbegrippe (Cape Town, 1933) £5

Celliers, Jan F.E., Liefdelewe (1924) Front free endpaper removed. £5

Chadwick, W.S., Piet Baanbreker (1944) £3

Cillié, P.J., Eet jou rape eerste: ‘n Bonteboek uit die geskrifte van P.J. Cillié (1980) £3

Cillié, P.J., Eet jou rape eerste: ‘n Bonteboek uit die geskrifte van P.J. Cillié (1980) £3

Cilliers, Prof A C, Lewensavontuur. Kinderjare op 'n Bolandse plaas (Cape Town, Tafelberg-Uitgewers Beperk, 1971) 8vo; brown boards, slightly faded on upper edge; laminated pictorial dustwrapper, with two short tears at spine; pp. xii + 98; black-and-white photographs. Very good condition. " Lewensavontuur, Kinderjare op 'n Bolandse Plaas  het in ons hedendaagse wêreld 'n benydenswaardige en rare kwaliteit - lewensgenot so soet soos vars bronwater.  Dit straal deur hierdie ryk geïllustreerde boek oor die Afrikanerplaaslewe tydens die eeuwisseling."£5

Cilliers, D.H., Die stryd van die Afrikaanssprekende in Kaapland om sy eie skool (1652-1939) (1953) £3

Cilliers, Rika, Mammoet (1984) s/c £3

Cloete, T.T. & others (eds.), Die Afrikaanse literatuur sedert Sestig (1980) £3

Coetzee, Abel & S.C. Hattingh, Letterkundige begrippe (Pretoria, 1950) Softcover. £5

Coetzee, Abel, Die Afrikaanse volkskultuur: inleiding tot die studie van volkskunde (Cape Town, 1953) £8

Coetzee, J. Albert, Volksidee en nasiebou in politieke rekonstruksie (1979) £3

Coetzee, Jannie, Reisiger in Vlamgebied (1986) s/c £3

Coetzee, Jannie, Reisiger in Vlamgebied (1986) s/c £3

Coetzee, Jannie, Reisiger in vlamgebied (1986) s/c £3

Coetzee, Jannie, Reisiger in Vlamgebied (1986) s/c £3

Colenbrander, H.T., Historie en leven: vierde deel: betrekkingen van Nederland tot België, Zuid-Afrika, Noord-Amerika, ... (c.1918) £3

Collin, P.H. & others (comps.), Southern se beknopte woordeboek / Southern’s concise dictionary (1988) s/c £3

Commando Round Cigarettes (publishers), Die Groot Trek: The Great Trek  (no place: presented with the compliments of Commando Round Cigarettes, no date, [but circa 1949]) Quarto, pictorial wraps, creased and slightly soiled, title-page and five full-page black-and-white illustrations, captioned in English and in Afrikaans. Crease through the entire pamphlet. Celebrating the dedication of the Voortrekker Monument , near Pretoria . £6.50

Conradie, Elizabeth, Hollandse skrywers uit Suid-Afika: ‘n Kultuur-historiese studie (2 vols., 1934, 1949) £3

Cronjé, G. & anr., Die patriargale familie: ‘n Kultuurhistoriese en kultuursosiologiese studie (1973) £3

Cronjé, G., Mens tot medemens: ‘n algemene inleiding tot die Maatskaplike sorg (1968) £3

Back To Top

D'Arbez, Liefde en plicht. Een historisch verhaal uit die jaren 1815 en 1816. (before 1917) £3

D'Arbez, Tusschen berg en zee. Een verhaal uit den strijd der boeren in Natal van 1938-1841 (before 1917) £3

D’Arbez, Die familie van die sieketrooster; of, Die Franse vlugtelinge ... Afrikaanse bewerking deur Dr. P.C. Schoonees (1931) £3

D'Arbez, Bladen uit de geschiedenis onzer voorouders gevolgd door de twee zusters (1912) £3

D’Arbez, Voor land en volk: een verhaal uit de jaren 1842-1848 (n.d., c.1904) £3

De Bruyn, Jan, Vuurtent in die sneeu (1984) £3

De Génestet, P.A., De Sint-Nikolaas-Avond (vertelling) ... (Bloemfontein, 1918) Pamphlet, wraps a little frayed, text browned. £3.50

De Génestet, Zestig verzen van De Génestet uit "Laaste der Eerste;" met inleiding en aantekeningen door Prof. J. Kamp (Bloemfontein, 1918) Wraps. £5

de Klerk, F. W., Die laaste trek – ‘n nuwe begin. Die outobiografie (Cape Town, Human & Rousseau, 1998) Translated from the Macmillan English edition by Annelene van der Merwe.  8vo; original black boards; laminated pictorial dustwrapper; pp. 416; black-and-white photographic plates.  One corner of upper cover bumped, otherwise very good condition. £7.50

De Klerk, Marionet aan die muur (1965) £3

De Lange, Johann, Snel grys fantoom (1986) s/c £3

De Villiers, P., Die Predikantsvrou van Mynfontein (Pretoria, 1940) £5

de Vos, Philip, Brommer in die sop en ander vreeslike versies met illustrasies deur Jan Vermeiren (Cape Town, Tafelberg, 1986) 8vo; laminated pictorial boards; pp. 40; cartoon illustrations in text.  Spine very slightly sunned; light foxing to endpapers. £5

De Waal, J.H.H., Lucie; met insluiting van: ‘n Resie met ‘n risiko; Na ses jaar, en, Woorde en Dade (1937) £3

De Waal, J.H.H., My herinnerings van ons taalstryd (Cape Town, 1932) Spine lettering illegible.£5

De Waal, J.H.H., Oorlog tussen twee dokters (Cape Town, 1931) £5

Deist, Ferdinand, Pofadder en Peddelford. Strandveldstories (Pretoria, van Schaik, 1987) 8vo; laminated pictorial boards; pp. (vi) + 81.  Very slightly bumped at tail of spine; light browning.  “Hierdie oud-Strandvelder is ‘n gesoute storieman en sy vertellings in Pofadder en Peddelford is sappig soos dié wêreld se vygies, droog soos die halfwoestyn.  Sy karakters is groots soos hul omgewing, of klein en dwaas soos mense ook maar is.” £9

Dekker, G., Afrikaanse literatuurgeskiedenis (Cape Town, 1966) £5

Dekker, G., Causerie en kritiek (Pretoria, 1934) £5

Diederichs, N., Die Volkebond: sy ontstaan, samestelling en werksaamhede (1933) £3

Du Biel, A., Die misdade van die vaders: ’n Verhaal uit die dae van die Voortrekkers (Cape Town, 1919) £15

Du Biel, A., Getrou (Cape Town, 1921) £6

Du Plessis, A.J., Wit stede (Pretoria, 1944) £10

Du Plessis, I.D., Ballade van die eensame seeman (1949) £3

Du Plessis, I.D., Die vlammende fez: verse (Cape Town, 1944) £8

Du Plessis, L.T., Afrikaans in beweging (1986) £3

Du Plessis, P.G., ‘n Seder val in Waterkloof (1987) s/c £3

Du Plessis, P.G., Die nag van Legio (1982) s/c £3

Du Plessis, P.G., Die nag van Legio (1982) s/c £3

Du Plessis, Phil, Ek sing waar ek staan: gedigte 1982-1986 (1986) s/c £3

Du Plessis, Phil, Ek sing waar ek staan: gedigte 1982-1986 (1986) s/c £3

Du Plooy, Heilna (translator); Eddy van Vliet, ’n Pleidooi vir die poësie (Pretoria, 1998) Stiff card wraps. £3.50

Du Raan, Anna S., Baanbreker van die woord: die verhaap van Arnoldus Pannevis en die stryd om Afrikaans (Cape Town, 1975) £3

Du Toit (Totius), Ragel — verse van Totius (Bloemfontein, 1950) £5

Du Toit, C.F.J., The official’s handbook of translations. English—Dutch (Grahamstown, 1914) £12

Du Toit, C.F.J., The official’s handbook of translations. English—Dutch (Grahamstown, 1914) Some foxing. £8.50

Du Toit, F.G.M. (comp.), Rondom 1866: uitgesoekte tekste van dokumente en ander stukke met betrekking tot Kerklike ontwikkeling, veral in Transvaal (1969) £3

Du Toit, F.G.M., Ds. H.L. Neethling – sy lewe en werk (1979) £3

Du Toit, F.G.M., Ds. H.L. Neethling—sy lewe en werk (1979) £3

Du Toit, F.G.M., Ds. H.L. Neethling—sy lewe en werk (1979) £3

Du Toit, P.J. & anr., Teks en tegniek: ‘n inleiding tot aspekte van die drama (1989) s/c £3

Du Toit, P.J., Taalleer vir onderwyser en student (1983) £3

Back To Top

Eksteen, Louis, ‘n Beeld van Afrikaanse woorde: kort stukke oor die woordeskatt uit radiorubriek (1984) £3

Eksteen, Louis, ‘n Beeld van Afrikaanse woorde: kort stukke oor die woordeskatt uit radiorubriek (1984) £3

Engela, J.G., ’n Terugblik (Pretoria, 1925) £8

Esterhuizen, Louis, Op die oog af (1988) s/c £3

Back To Top

Fagan, H.A. (compiler), Uitgesogte Afrikaanse verhale (Cape Town, no date, circa 1920) £5

Fagan, H.A. (trans), Immensee, en ander verhale van Theodor Storm (1918) £3

Federasie van Afrikaanse Kultuurvereniginge, Referate gelewer by geleentheid van die Twaalfde Tweejaarlikse Kongres en Silwerjubileum van die F.A.K. (1955) £3

Ferreira, Fritz, Braai met Kellerprinz (Cape Town, Human & Rousseau, 1981) 8vo; laminated pictorial boards, previous owner's name on front free endpaper; pp. vi + 75 including index + 16 colour plates. Near fine condition.£5

Ferreira, I.L., Ideaal word werklikheid: fakulteit van Teologie U.O.V.S. (1981) £3

Findlay, Dick, Bitter lied van die somer: ‘n toneelstuk in drie bedrywe (1974) £3

Fouché, Abraham, Tiende van die oes (Pretoria, 1956) £3.50

Fourie, Pieter, Ek, Anna van Wyk (1986) £3

Friedenthal, J.M., Die wapad is my woning (Bloemfontein, 1940) £5

Fryer, Charles, Rooiwielwa (1978) £3


Back To Top

Genootskap van Regte Afrikaanders, Eerste beginsels van die Afrikaanse taal; en: Fergelijkende taalkunde fan Afrikaans en Engels (Cape Town, [1876, 1897], 1980) £5

Gilfillan, F.R., Skrywers in beeld: Jan F.E. Celliers: 12 Januarie 1865 – 1 Junie 1940 (Cape Town, 1978) £3.50

Goosen, Henk, Die jonger Wepeners (1967) £3

Gronum, C.F. & M.A., Kinôsie (Cape Town, 1940) £10

Grové, A.P. & anr., Handleiding by die studie van die letterkunde (1983) £3

Grové, Henriette, Die goeie jaar (1973) s/c £3

Back To Top

Haarhoff, T.J., Die kortverhaal van die Grieke en Romeine; uit die oorspronklike versamel en vertolk (Pretoria, 1935) £5

Hattingh, Ryk, Ignatius Brand (1990) s/c £3

Hattingh, S.C. & S.C.H. Rautenbach, Volkskuns uit die Eerste Tydperk (Johannesburg, 1942) £10

Heese, Marié, Die uurwerk kantel (1985) s/c £3

Hendriks, P.G., Kringe van die draaigras (Johannesburg, 1985) £5

Hoogenhout, C.P., Geskiedenis van Josef; en, Catharina, Die dogter van die Advokaat; deur Dr. P.J. Nienaber (Johannesburg, 1940) £5

Hugo, Daniel, Die boek Daniel (Cape Town, 1986) Paperback. £2.50

Hugo, Daniel, Die klein aambeeld (1983) s/c £3

Hugo, Daniel, Die klein aambeeld (1983) s/c £3

Hugo, Daniel, Korte mette (1982) s/c £3

Hugo, T.J., Die Afrikaanse Universiteit en sy taak in die Volkslewe (1941) £3

Ibsen, Henrik, Hedda Gabler: Afrikaanse vertaling deur André P. Brink (1979) £3

Back To Top

Joelson, Annette (comp.), Herinneringe van Kohler van die K.W.V. (1945) £3

Jonker, Abr. H., Bande (Cape Town, 1933) £5

Jonker, Abr. H., Bande (Cape Town, 1935) £5

Jonckheere, W.F., Die Lae Lande in perspektief. 'n Beknopte beeld van tien eeue Nederland en Vlaandere (Howick, Brevitas, 1996) 204 x 143 mm; pictorial wraps; pp. iv + 124, incl. reading list; black-and-white photographs; map. Very good condition. £5

Joubert, Dian, compiler, Die Naturelle-Grondkwessie, uit die Volksraadsdebat 1936  (Cape Town: Tafelberg, 1973) 8vo, original paper over boards, pp. (vii) + 83. Owner’s small hand-stamp on the front free endpaper. Very good condition. £5

Joubert, Dian, compiler, Oorlogsverklaring 1939: Drama in die Volksraad (Cape Town: Tafelberg, 1972) 8vo, original paper over boards, pp. (vii) + 99. Owner’s small hand-stamp on the front free endpaper. Very good condition. £5

Joubert, Dian, compiler, Teer-en-Veer in 1932: Rondom die Lamont-saak  (Cape Town: Tafelberg, 1972) 8vo, original paper over boards, pp. 56. Owner’s small hand-stamp on the front free endpaper.  Very good condition. £5

Joubert, Dian (editor), Toe Witmense Arm Was. Uit die Carnegie-verslag 1932  (Cape Town, Tafelberg, 1972, [Brandpunte 2]) 8vo; original papered boards; pp. (viii) + 64 + (iv).  Two corners of boards very slightly bumped; previous owner’s discreet hand-stamp on front free endpaper.  Very good condition. £5

Joubert, Elsa, Bonga (1971) £3

Joubert, Elsa, Die Wahlerbrug (Cape Town, 1969) £6.50

Joubert, Elsa, Ons wag op die kaptein (1991) s/c £3

Joubert, H.H., Dageraad en sonneskijn; en ander gedigte (Pretoria, 1918) £5

Joubert, Marietjie, Ligterhout (1976) £3

Juta, Marjorie & Harold Mortlake, Die President: toneelstuk in agt tonele en naspel; Afrikaanse bewerking deur A.E. Carinus-Holzhausen (Pretoria, 1939) Card wraps. £5

Back To Top
Kannemeyer, J.C., Geskiedenis van die Afrikaanse literatuur (Vol 1) £5

Kestell, J.D., Abraham Paul Kriel: sy lewe en werk (1932) £3

Kotze, Marietjie, Die Paradysbossie en ander verhale (1984) £3

Kriel, F., Die lewe van Frans Lion Cachet; met besondere toespitsing op sy betekenis vir die Sending (n.d.) £5

Krige, Uys (translator), Ballades van Villon (Cape Town, 1987) Paperback. £2.50

Krige, Uys, Eenbedrywe: Die wit muur; Die skaapwagters van Bethlehem; Die arrestasie (Port Elizabeth, 1945) Wraps, chipped. £5

Krige, Uys, Hart sonder hawe (Cape Town, 1949) Fair condition only; inscribed by the author. £5

Krige, Uys, Vir die Luit en die Kitaar (Johannesburg, 1950) Inscribed by the author. £15

Kritzinger, M.S.B. & others (comps.), Verklarende Afrikaanse woordeboek (1964) £3

Krog, Antjie, Jerusalemgangers (Cape Town, 1992) Paperback. £3

Krog, Antjie, Jerusalemgangers (Cape Town, 1992) Paperback. £3

Kruger, Susan, Gebreekte vlerke (Pretoria, 1958) £5

Kuit, Albert, Transvaalse verskeidenheid (1940) £3

Back To Top

Langenhoven, C.J., Ons weg deur die Wêreld: Deel III (Cape Town, 1923) £5

Leroux, Etienne, Die Mugu (Cape Town, HAUM, no date, 2nd printing) 8vo; original black boards; pictorial dustwrapper; pp. (vi) + 137.  Dustwrapper somewhat edgeworn, with short tear to top edge of lower panel; ownership inscription on front free endpaper; endpapers a little foxed.  Good condition. £5

Leroux, Etienne, Een vir Azazel (Cape Town, Human & Rousseau, 1964) 8vo; original red boards; pictorial dustwrapper; pp. 168.  Dustwrapper somewhat edgeworn, foxed and sunned on spine; ownership inscription on front free endpaper; a little light foxing to endpapers.  Good condition.  £8.50

Leroux, Etienne, Magersfontein, O Magersfontein! (1980) £6.50

Leipoldt, C. Louis, Skoonheidstroos: nuwe gedigte (Cape Town, 1932) £5

Leipoldt, C. Louis, Uitgesoekte gedigte vir jong Suid-Afrika (1929) £3

Loedolff, J.F., Nederlandse immigrante: ‘n sosiologiese ondersoek van hul inskakeling in die gemeenskapslewe van Pretoria (n.d.) £3

Logeman, W.S., Allerlei. Een leesboek voor school en huis; met woordelijst Hollandsch-Engelsch (Cape Town, 1901) £10

Louw, Cecily & others, Spraakopleiding en opvoedkundige drama (1985) s/c £3

Louw, Louis (comp.), Dawie 1946-1964: ‘n bloemlesing uit die geskrifte van Die Burger se politieke kommentator (1965) £3

Louw, N.P. van Wyk, Alleenspraak (Cape Town, 1937) £5

Louw, N.P. van Wyk, Blomme vir die Winter; ’n Hoorspel (Cape Town, 1974) £2.50

Louw, N.P. van Wyk, Die halwe kring (Cape Town, 1947) £5

Louw, N.P. van Wyk, Vernuwing in die prosa: grepe uit ons Afrikaanse ervaring (Cape Town, 1961) £5

Louw, W.E.G. (comp.), Driesprong: ‘n Bloemlesing uit die gedigte van Celliers, Totius en Leipoldt (1978) £3

Louw, W.E.G., Kolom: veertig opstelle (1964) £3

Louw, W.E.G., Kolom: veertig opstelle (1964) £3

Louw, W.E.G., Naggesprek en ander gedigte (1972) £3

Louw, W.E.G., Naggesprek; en ander gedigte (1972) £3

Louw, W.E.G., Terugtog (Cape Town, 1942) £3.50

Louw, W.E.G., Vaandels en voetangels: opstelle pro en contra (1958) £3

Back To Top

M.E.R., So is onse maniere (1970) £3

McDonald, R. D., ’n Terugblik op my Oorlogsjare (Bloemfontein: Oorlogsmuseum van die Boererepublieke, 1995) Saddle-stitched pamphlet, wraps, pp. (iv) + 84, illustrations. Owner’s hand-stamp on the title-page. Personal experiences of the Anglo-Boer War, by a Afrikaner clergyman.£10

Magill, Frank H. (editor), Duisend beste boeke: Boekdeel 3: LAG-SAL (1983) £3

Magill, Frank H. (editor), Duisend beste boeke: Boekdeel 4: SAN-ZWE (1983) £3

Malan, D.G., De drank kwestie (Cape Town, De Zuid-Afrikaanse Bijbelvereniging, 1920) Wraps, pp. 20. £5

Malherbe, D.F. (translator), Augier & Jules Sandeau, Die skoonseun van Meneer Poirier (Cape Town, 1919) Tear at head of spine. £5

Malherbe, D.F., Die bergstroom ruis (1948) £3

Malherbe, Dr. F.E.J., Lewensvorme: opstelle oor kultuur, kuns en literatuur (Cape Town, 1941) £10

Malherbe, Janie A., Predikante-prestasies en –petaljes: lewensbeskrywing van Ds. E.G. Malherbe c.1949) £3

Marais, Eugène N., Die skepbekertjie: oor die voëls van Witklip (Cape Town, 1990) £2

Maritz, Empie, Stemme uit die Fundudzi (1975) £3

Matthee, Dalene, Moerbeibos (Cape Town, 1987) £6.50

Mérimée, Prosper, Colomba; vertaal uit die Frans deur Jan F.E. Celliers (1920) £3

Miles, John, Donderdag of Woensdag (1978) s/c £3

Minninger, Joan, Totale geheue: hoe om alles beter te onthou (1995) s/c £3

Montale, Eugenio, Die geel van suurlemoene skyn: ‘n Keur uit sy gedigte; uit Italiaans deur Rosa Nepgen (1979) £3

Moolman, J.H., Die verspreiding van die bevolking in die Suidwestelike Kaap-provinsie (1941) s/c £3

Muller, H., Merkwaardige figure van die oudheid (1945) s/c £3

Müller, Petra, Liedere van land en see (1984) s/c £3

Murray, Andrew, Die gebedslewe en die binnekamer opgedra aan alle Predikante en Sendelinge; aan alle Kerkraadslede, wat in die bediening van die Woord en die Gebed so nou met die Leraars verbonde is; en voorts aan al die Broeders en Susters wat met ons saamstry in die Gebed (Cape Town, Suid-Afrikaanse Bybelvereniging, 2nd impression, 1923) 12mo, original wraps, a little frayed at the extremities of the spine, pp. 95. Wraps beginning to work loose, owner's name on the title-page.£6

Murray, Andrew, Het nieuwe leven: Woorden Gods voor de jonge Kinderen in Christus  (Amsterdam and Cape Town, H.A.U.M., 2nd edition, 1906) Original red cloth-backed, printed paper over boards, pp. 242. Ownership inscription on the front free endpaper.£8

Murray, Andrew, De binnenkamer; en het innerlijk leven uit het Engelsch vertaald door Ds. D. Bosman, Durbanville (Cape Town, and Johannesburg, Zuid Afrika Algemene Zending, Christelijke Lektuur Depot, no date, circa 191-?) Original red cloth, superficially insect-scarred, pp. 152. Light foxing, one corner turned over. £5

Murray, Andrew, Volkomene zaligheid: toespraken in Europa en Amerika (Cape Town, P. Huskisson, no date, preface dated 1896) Original oatmeal-coloured cloth, soiled, pp. 263. Ownership inscription pencilled on front free endpaper. £8

Murray, Andrew, Niet mijn wil! De zaligheid van een leven in den wil van God overdenkingen voor eene maand (Amsterdam and Cape Town, H.A.U.M., 3rd impression, 1905) 12mo, original grey cloth, rubbed with lettering faded, pp. 146. Ownership inscription on the front free endpaper.£8

Murray, Andrew, Zijt mij genadig! Het gebed des Boetvaardigen, in Psalm 51, voor allen uitgelegd en toegepast ... met 'n Levensschets van Dr. Murray door Professor J.I. Marais (Cape Town, Zuid Afrikaansche Bijbel Vereeniging, De Publicatie Commissie, 2nd edition, 1918) Original cloth-backed wraps, little marked and corners slightly curled, pp. 159. Small perforation in the front free endpaper, small brown mark in a few early fore-margins, few corners turned over. £5

Murray, Andrew, Het godzalig leven. Gedachten van Graaf von Zinzendorf uit zijne Schiften verzameld. Uit het Duitsch vertaald, met Inleiding en aanteekeningen (Cape Town, Christelijke Lectuur Depot, 1905) Original grey cloth, slightly marked, pp. 243. Ownership inscription on the front free endpaper, slight foxing on endpapers, underlining in pencil. £8

Murray, Andrew, De kracht van Jezus' bloed (Amsterdam and Cape Town, Jacques Dusseau, no date, preface dated 1894) Original black cloth, scuffed, patterned endpapers, pp. 208. Ownership inscription on the title-page, light browning of the title-page and last page of text. Small note on the rear pastedown endpaper.£8

Murray, Andrew, De geestelijke toestand der Kerk (Cape Town, H.A.U.M., 1915) Original grey cloth, very slightly marked, pp. 190. Text lightly browned.£8

Murray, Andrew, Gelijk Jezus! Overdenkingen over het beeld van den Zoon Gods en onze gelijkvormigheid aan hem (Amsterdam and Cape Town, no date) 12mo, original black cloth, scuffed, corners of boards a little worn, pp. 272. Ownership inscription, dated 1/6/85 on the title-page, bottom corners of the text block little bumped.£6

Murray, Andrew, Blijf in Jezus. Overdenkingen over het zalig leven van gemmenschap met den Zoon van God (no place, Bijbel- en Bidvereeniging in Zuid-Afrika, 1888) 16mo, Original black cloth, scuffed, corners of boards slightly worn, pp. 211. Ownership inscription, dated 1.1.89 on the title-page, binding sprung, with text-block detached in case.£4

Murray, Andrew, Een boodschap van den Vader in den Hemel aan Zijne Kinderen op Aarde (Amsterdam and Cape Town, H.A.U.M., 2nd impression, 1902) 16mo, Original blue cloth, slightly rubbed, pp. 170, frontispiece portrait. Owner's inscription on the front free endpaper, light foxing on preliminary pages.£8

Murray, Ena, Op pad na Kanaän (1984) £3

Myburg, Johan, Vlugskrif (1984) £3

Myburg, Johan, Vlugskrif (1984) £3

Back To Top

Natal Education Department, NEON 18 (August 1975) Wraps. This issue deals with the Centenary of Afrikaans (Genootskap van Regte Afrikaners) £2.50

Nel, P.G., die Universiteit: verlede, hede en toekoms (1982) £3

Niehaus, Carl, Om te veg vir hoop (1993) £3

Niehaus, Carl, Om te veg vir hoop (1993) £3

Nienaber, C.J.M., Woordkuns: inleiding tot die literatuurstudie (1974) £3

Nienaber, G.S., Louis Henri Meurant: ‘n vroeë Afrikaanse joernalis (1968) £3

Nienaber, P.J. & others (editors), Gedenkboek Generaal J.B.M. Hertzog (1965) £3

Nienaber, P.J., Die Hertzogprys vyftig jaar: ‘n feesbundel (1965) £3

Nienaber, P.J., Hier is ons skrywers! Biografiese sketse van Afrikaanse skrywers; deel I (1949) £3

Nienaber, P.J., Hier is ons skrywers! Biografiese sketse van Afrikaanse skrywers: Deel I (Johannesburg, 1949) £10

Nienaber, P.J., Wat doen die Akademie? (1968) £3

Back To Top

O’Brien, Robert C., Mev. Frisby en die rotte van Nimh;... Afrikaans deur Jan Rabie (1984) £3

Oberholster, J.A.S., Die Bybel in Afrikaans (1958) £3

Olivier, Fanie, Verklarings: 1967-1987 (1988) s/c £3

Olivier, Gerrit, N.P. van Wyk Louw: literatuur, filosofie, politiek (1992) s/c £3

Olivier, Gerrit, N.P. van Wyk Louw: literatuur, filosofie, politiek (1992) s/c £3

Olivier, Gerrit, N.P. van Wyk Louw: literatuur, filosofie, politiek (1992) s/c £3

Olivier, Gerrit, N.P. van Wyk Louw: literatuur, filosofie, politiek (1992) s/c £3

Olivier, Gerrit, N.P. van Wyk Louw: literatuur, filosofie, politiek (1992) s/c £3

Olivier, P.L. (comp.), Wie is wie in ons Sendingvelde? Mashonaland en Betsjoeanaland (c.1952) £3

Opperman, D.J., Digters van Dertig (n.d.) £3

Opperman, D.J., Groot verseboek (1975) £3

Opperman, D.J., Periandros van Korinthe (1984) s/c £3

Opperman, D.J., Periandros van Korinthe (1988) s/c £3

Opperman, D.J., Voëlvry: kroniekspel van ‘n Voortrek (1968) £3

[Oranjevrijstaat], Verslag van den Staat van het Openbaar Onderwijs in den Oranjevrijstaat 1876 – 1898 (Pretoria: The State Library, 1971) Three 8vo volumes; original orange cloth gilt.  Ownership inscription on front free endpaper of third volume (1895 – 1898); covers very slightly rubbed.  Near fine condition.  A facsimile reproduction in three volumes of Annual Reports by the State Superintendent of Education in the Orange Free State in the period leading up to and directly prior to the South African or Second Anglo-Boer War.  The reports are individually paginated.  Information contained in the reports provides a kind of “Domesday Book” for the Boer Republic at this time.  Dutch text. £40

Otto, Commandant Willem, and others, Die Spesiale Diensbataljon (1933-1973) (Pretoria, Central Documentation Services of the South African Defence Force, 1973) Folio; original black rexine, silver gilt; pp. (vi) + 149, incl. index; full colour frontis. showing regimental colours; monochrome photographs throughout.  Hand-stamp of 45 Service Squadron on front free endpaper, along with pencilled message to return the volume to Major Harvey-Williams.  A little light spotting to endpapers and prelims.  Very good condition.  This regimental history is very largely in Afrikaans, but the chapter on the “World War II Phase of the History of the Special Service Battalion”, by J. N. Blatt, is written in English. £17.50
Back To Top

Pauw, Anna, Eerw. J.C. Pauw: stamvader van die Familie Pauw in Suid-Afrika. In lewe Moderator van die N.G. Sendingkerk en dosent aan die Sending-Instituut, Wellington (c1943) s/c £3

Pelser, Chris, Afro-ditto (1986) s/c £3

Pelser, Chris, Soveel nagte plotseling (1991) £3

Pelser, Chris, Uur van die aap (1979) £3

Petersen, S.V. & P.J. Philander, Keurverse: ’n Bloemlesing uit die gedigte van S.V. Petersen en P.J. Philander, saamgestel deur Dr. W.H. Vos (Cape Town, 1975) £5

Petersen, S.V., Die Enkeling (1944) £3

Phillips, Fransi, Sewe & sewentig stories oor ‘n clown (n.d.) s/c £3

Pienaar, E.C., Werda! (Cape Town, 1938) £8

Pienaar, T.C., Twee paaie (1952) £3

Postma, Minnie, Lettie Bock beland in die omnibus (Pretoria, Rostrum, 1984) 8vo; original pictorial boards; laminated pictorial dustwrapper; pp. (viii) + 120; line drawings.   “Haar manjifieke ou Lettie Bock, die ligbek Tom Prens, die minlike Meintjie en selfs Minnie se bediende het vir jong en ou lesers onsterflike figure geword. … Lettie Bock is iemand wat nie kán sterf nie.” £12

Postma, Minnie, Litsomo (1964) £3

Pretorius, H.S., Die Afrikaanse kerke: Kort oorsig van die ontstaan van die drie Afrikaanse Kerke in Suid-Afrika (c.1945) s/c £3

Pretorius, S.J., Lemma (1974) £3

Pretorius, Wessel, Woorde vir ‘n windharp (1974) £3

Pretorius, Wessel, Woorde vir ‘n windharp (1974) £3

Back To Top

Raidt, E.H., Afrikaans en sy Europese verlede: van Tacitus tot Van Wyk Louw (n.d.) £3

Retief, Alexis, Stad (1982)

Rijpma, E., Beknopte geskiedenis van die Nederlandse letterkunde; Afrikaanse vertaling deur A.P. Grové (1962) £3

Roos, Linda, ‘n Hokvol dwase (1986) s/c £3

Roos, Linda, ‘n Hokvol dwase (1986) s/c £3

Rousseau, Leon, Die groot verlange. Die verhaal van Eugène N. Marais (Pretoria and Cape Town, Human & Rousseau, 1974) 8vo; brown boards; pictorial dustwrapper; pp. (xii) + 514.  Dustwrapper very slightly edgeworn; some browning to dustwrapper, endpapers and edges.  Good condition.  £15

Rousseau, Leon, Die Florentyn: die verhaal van Leonardo da Vinci (1976) £3

Back To Top

Scannell, J.P. (comp.), Keeromstraat 30: Gedenkbundel vir die vyfstigste verjaardag van Die Burger (1965) £3

Schiller, Friedrich, Maria Stuart; uit die Duits bewerk deur Karel Schoeman (1986) s/c £3

Schiller, Friedrich, Maria Stuart; uit die Duits bewerk deur Karel Schoeman (1986) s/c £3

Scholtz, A. H. M., Vatmaar. ‘n Lewendagge verhaal van ‘n tyd wat nie meer is nie  (Cape Town, Kwela, 1995) 212 x 138 mm; laminated pictorial wraps; pp. 315.  Very good condition.  ‘Vatmaar vertel ‘n onvergeetlike verhaal van ‘n klein Noord-Kaapse gemeenskappie.  Dit is ‘n wonderbaarlike verhaal wat jou laat lag, huil, en diep nadink.’  £10

Scholtz, Merwe (comp.), Die lewende Totius: ‘n Bundel opstelle ... vir die Totius-eeufees in 1977 (1977) £3

Scholtz, Merwe, Grimas: 1969-1973 (1976) £3

Scholtz, Merwe, Mantessa (1986) £3

Schoonees, P.C. (compiler), Afrikaanse prosabundel: ’n Bloemlesing uit die Eerste en twede Beweging (Pretoria, 1922) £8

Schoonees, P.C. (compiler), Afrikaanse prosabundel: ’n Bloemlesing uit die Eerste en twede Beweging (Pretoria, 1922) £8

Schutte, Jan, Briewe van Tant Magriete (1982) £3

Singleton, Jan Petrus, Die lewe en werk van Robert Moffat noord van die Oranjerivier en aan die Kaapse Noordgrens 1818–1870 met spesifieke verwysing na sy eerste tien jaar in die Kuruman-omgewing (University of Stellenbosch, unpublished MA-thesis, 1993) Quarto, original green rexine gilt-lettered, ll. (xiv) + 223, a few illustrations. Printed recto only. Very good condition. £35

Small, Adam, Kanna hy kô hystoe (1974) TRUK Theatre programme. £5

Smit, Bartho, Don Juan: Onder die Boere (1960) £3

Smit, Bartho, Putsonderwater: ‘n toneelstuk in vier dele (1985) s/c £3

Smit, Bartho, Putsonderwater: ‘n toneelstuk in vier dele (1985) s/c £3

Smit, Bartho, Putsonderwater: ‘n toneelstuk in vier dele (1985) s/c £3

Spies, Jan, Pille vir servette (vertellings 4) (1987) £3

Spies, Jan, Voetvolk: 1960-1970 (1981) £3

Stegmann, Frits, die Afrikaanse operettegids (1988) £3

Stegmann, Frits, die Afrikaanse operettegids (1988) £3

Steinmeyer, J., Spykers met koppe (1946) £3

Stranger, Joyce, Aispaai; die Niksnuts (1992) £3

Strindberg, Dodedans / Pase (Bartho Smit-vertalings 3) (1984) £3

Strindberg, Dodedans / Pase (Bartho Smit-vertalings 3) (1984) £3

Strindberg, Dodedans / Pase (Bartho Smit-vertalings 3) (1984) £3

Stuart, J.F. & others (eds.), Didaktiek: ‘n Oriëntering vir Eerstejaarstudente (1987) £3

Suid-Afrikaanse Akademie vir Wetenskap en Kuns, Afrikaanse woordelys en spelreëls (1991) £3

Suid-Afrikaanse Akademie vir Wetenskap en Kuns, Afrikaanse woordelys en spelreëls (1986) £3

Suid-Afrikaanse Akademie vir Wetenskap en Kuns, Tydskrif vir Geesteswetenskappe: 4 (Pretoria, Desember, 1972) Wraps. This issue given over to Eugène N. Marais. £3

Swart, Hein, Praathuis (1974) £3

Swart, Hein, Praathuis (1974) £3

Back To Top

Teenstra, M[arten] D[ouwe], and F. C. L. Bosman (editor), De Vruchten Mijner Werkzaamheden, Gedurende Mijne Reize, Over de Kaap de Goede Hoop, Naar Java, En Terug, Over St. Helena, Naar de Nederlanden (Cape Town, The Van Riebeeck Society, 1943) First Part, with a short extract from the Second Part.  Van Riebeeck Society 1st Series, Volume 24.  8vo; original cloth; pp. xlviii + 364; monochrome plates; 2 folding maps.  Spine somewhat sunned; fore-edge of lower board bumped; sporadic foxing, which is quite severe in places; folding frontis. map a little creased.  Fair condition.  Dutch text with Afrikaans editorial and an English summary.  £10

Theunissen, M. W., Na die Land van Dingaan (Stellenbosch, 1950) 8vo; original grey cloth; pictorial dustwrapper; pp. 192; map; monochrome photographic illustrations in text.  Dustwrapper rather foxed and edgeworn; endpapers somewhat foxed.  Good condition; dustwrapper fair.   “Zoeloeland – die land van Dingaan – waar voortrekkerbloed verspil is – waar die slag van Bloedrivier plaasgevind het – daar word vandag weerwraak geneem teen die magte van die duisternis – nie deur geweld nie maar deur aan daardie voortydse vyande die Kruis-Evangelie te verkondig.”  £5

Theron, Erika (ed.), Inrigtingsversorging (1948) £3

Treurnicht, Dr. A. P., Op die keper (Cape Town, Tafelberg, 1965) 8vo; printed papered boards; pp. 192.  Covers slightly rubbed, with old price sticker on upper cover.  Very good condition.  A mix of political and theological essays, from the early days of the man who became a prominent Nationalist cabinet minister, and later parted ways with the then-ruling party over its reform policy, founding his own Conservative Party. £8.50
Back To Top

Van Biljon, I.D., Rotsvas: die verhaal van Jan Roode (1929) £3

Van Blerk, Petra, Skerf (1984) s/c £3

Van Bruggen, Jochem, Ampie: toneelspel in drie bedrywe (Pretoria, 1930) £6.50

Van den Heever, C.M. (ed.), Tydskrif vir letterkunde: kwartaalblad van die Afrikaanse Skrywerskring (vol. 1, No. 3, September 1951) s/c £3

Van den Heever, C.M., Die stryd om ewewig: opstelle oor ons strewe na kulturele selfstandigheid (1941) £3

Van den Heever, C.M., Die stryd om ewewig: opstelle oor ons strewe na kulturele selfstandigheid (1941) £3

Van den Heever, C.M., Die stryd om ewewig: opstelle oor ons strewe na kulturele selfstandigheid (1941) £3

Van den Heever, C.M., Die stryd om ewewig: opstelle oor ons strewe na kulturele selfstandigheid (1941) £3

Van den Heever, C.M., Droogte (Pretoria, 1935) £5

Van den Heever, C.M. (chairman), Jaarboek van die Afrikaanse Skrywerskring 1938 (Johannesburg, Die Afrikaanse Skrywerskring, 1938) 214 x 137mm; side-stitched pictorial wraps somewhat foxed, rubbed and edgeworn; past owner's name on first page; pp. 192; a few black-and-white illustrations.  Fair condition.£5

Van der Merwe, H.J.J.M., Die korrekte woord: Afrikaanse taalkwessies (Pretoria, 1973) £5

Van der Merwe H. J. J. M., Scheepsjournael ende Daghregister. Fragmente uit 17de-eeuse Nederlandse skeepsjoernale, ’n verkorte weergawe van Jan van Riebeeck se Daghregisrer volgens die Kaapse teks, die Dagboek van Francois de Cuiper, 1725, en uittreksels uit Louis Tregardt se Dagboek, Tekste byeengebring, versorg en van aantekeninge en ’n glossarium voorsien (Pretoria: J. L. van Schaik, 1975) 8vo, original pictorial paper over boards, spine sunned, pp. (xiii) + 285, a few plates.  Very good condition. £25

Van der Merwe, W.J., Sendinggenade in Mashonaland (c.1952) £3

Van der Post, C.W.H., Ignaas Prinsloo; of, volharding bekroon; ‘n verhaal ... in Afrikaans oorgesit deur J. Es. (1931) £3

Van der Post, C.W.H., Ignaas Prinsloo; of, Volharding bekroon; in Afrikaans oorgesit deur J.Es (1931) £3

Van der Vyver, G.C.P., Professor Dirk Postma: 1818-1890 (1958) £3

Van der Vyver, G.C.P., Professor Dirk Postma: 1818-1890 (1958) £3

Van der Walt, P.D., Bestek: letterkundige opstelle (1975) £3

Van Dis, Adriaan and others, Die vrijheid verteld.  Verhalen en gedichten voor Amnesty International. Illustrations by Breyten Breytenbach (Amsterdam, Meulenhoff, 1996) 4to; orange boards; laminated pictorial dustwrapper; gift inscription on ffep; pp. 160; colour artwork.  Very good condition.  Dutch text.  Contributions by Anna Achmatova, Breyten Breytenbach, Bei Dao, Alfred van Cleef, Adriaan van Dis, Duoduo, G.L. Durlacher, Günter Grass, Lieve Joris, Marcel Kurpershoek, Norman Manea, Marcel Möring, Carolijn Visser, Vladimir Vojnovitsj and others. £15

Van Eeden, Guy, Die vuur brand nader (1964) £3

Van Heerden, Ernst, Amulet teen die vuur (1987) £3

Van Heerden, Ernst, Tyd van Verhuising (1989) s/c £3

Van Melle, J., Bart Nel: "En ek is nog hy" ‘n Roman uit die tyd van die Rebellie van 1914 (n.d.) £3

Van Niekerk, Dolf, Die nagloper: twee tekste vir televisie (1981) £3

Van Niekerk, Dolf, Die nagloper: twee tekste vir televisie (1981) £3

Van Oordt ("D’Arbez"), De zoon van de Hugenoot. Historiese roman uit de 17de Eeuw (Pretoria, 1921) £10

Van Oordt ("D’Arbez"), Een vader des Volks. Een verhaal uit de Oranje-Vrijstaat ten tijde van President Brand (Pretoria, 1918) £10

Van Oordt ("D’Arbez"), Een vader des Volks. Een verhaal uit de Oranje-Vrijstaat ten tijde van President Brand (Pretoria, 1918) £10

Van Oordt ("D’Arbez"), Macht en Recht. Een verhaal uit den Transvaalschen Vrijheidsoorlog van 1880-1881 (Amsterdam, circa 1904) £7

Van Oordt ("D’Arbez"), Swart en wit: ’n Verhaal uit die Vrystaatse Basoeto-Oorlog; ... Afrikaanse bewerking deur Dr. P.C. Schoonees (Cape Town, 1939) £8

Van Oordt ("D’Arbez"), Voor Land en Volk: een verhaal uit de jaren 1842-1848 (Pretoria, 1920) £10

Van Oordt ("D’Arbez"), Voor Land en Volk: een verhaal uit de jaren 1842-1848 (Pretoria, 1920) £10

Van Oordt ("D’Arbez"), Voor land en volk: een verhaal uit de jaren 1842-1848 (Pretoria, 1920) £10

Van Rensburg, A.P.J., Aspekte van die geskiedenis van Afrika (1974) £3

Van Rensburg, A.P.J., Aspekte van die geskiedenis van Afrika (1974) £3

Van Rensburg, F.I.J. (ed.), Oopgelate Kring: N.P. van Wyk Louw-gedenklesings I-II (1982) £3

Van Rensburg, F.I.J., Pornografie (1985) £3

Van Rensburg, F.I.J., Pornografie (1985) £3

Van Rensburg, F.I.J., Sublieme ambag: beskouings oor die werk van N.P. van Wyk Louw (2 vols., 1975) £3

Van Rensburg, F.I.J., Swewende ewewig: beskouings oor die werk van N.P. van Wyk Louw, II (1975) £3

Van Rensburg, Suzanne, Breë weg, smalle weg (1978) £3

Van Rensburg, Suzanne, Breë weg, smalle weg (1978) £3

van Rensburg, Suzanne, Soet Anysberg met ‘n inleiding deur Audrey Blignaut (Cape Town, Tafelberg, 1976) 12mo; original pictorial boards; pp. (x) + 74; illustrations in text.  Extremities slightly rubbed; inscription on front free endpaper; scattered foxing. “Suzanne van Rensburg – self ‘n Strandvelder – had haar streek en sy mense opreg lief en skryf dié wêreld vir die leser oop in ‘n taal waarin jy die anysbos, die ryp krintang en die rooi wildepruim kan proe en ruik.” £3

Van Schalkwyk, Helena, Spraak-kommunikasie en houding (1986) s/c £3

Van Schoor, M. C. E. and J. C. Moll, Edenburg: Grepe uit die Geskiedenis van die Dorp en Distrik  (Edenburg: Die Eeufeeskomitee, 1963) Small quarto, dustwrapper, lightly scuffed, original green rexine gilt, slightest nick on bottom edge of upper board, pp. 151, illustrations.  Very good condition. £12.50

Van Schoor, M. C. E., Spotprente van die Anglo-Boereoorlog  (Cape Town: Tafelberg, 1981) Quarto, laminated pictorial dustwrapper, torn without loss, pp. 133, numerous facsimile illustrations, including a few in colour. Signed by the author on the title-page. Cartoons of the South African War, 1899–1902. £20

Van Staten, A.S., Daar’s ‘n gaaitjie in die middel van die see (1984) s/c £3

Van Tonder, Izak W., Oom Izak van kaapstad kyk terug (1945) £3

Van Tonder, Niel, As he weer kom ... verse 1969-1973 (1975) £3

van Zyl, D. H.. In die konsentrasiekamp. Jeugherinneringe (Bloemfontein, Nasionale Pers, 1944) 8vo; original paper over boards, a little soiled and chipped at head and tail of spine; pp. 55; black-and-white photographic plates.  Fair externally, good condition overall.  "By die deurlees van die vertellings oor die wreedste kant van die veelsydige prent van daardie veelbewoë jare in ons Boerevolk se geskiedenis, kom iemand wat dit self deurgemaak het onder die besef dat hy dit as 't ware in die gees oor lewe.  Vir ander sal die werkie 'n baie interessante beskrywing besorg van iets waarmee elke Afrikaner vertroud behoort te wees, met die persoonlike herinneringe van ál die ontberings en droefheid, deurspek met pret en poetsbakkery en 'planmakery' van Boer se kind." - C. R. Swart. £20

Van Zyl, Dine, Prof. C.J. Theron: pionier van ons wynbou (1982) £3

Venter, F.A., Die rentmeesters (Cape Town, 1969) £5

Venter, I.S.J., die Anglikaanse Kerk en die onderwys in die Oranje-Vrystaat, 1854-1900 (1959) £3

Venter, I.S.J., die Anglikaanse Kerk en die onderwys in die Oranje-Vrystaat, 1854-1900 (1959) £3

Viljoen, P.J., Ek kyk terug (1949) £3

Vorster, M. Steyn, Die Britse Ryk: sy grondslag, doel, ontwikkeling, vervorming en toekoms; Deel I. Die grondslag van Engeland se gesag oor kolonies en dominiums (1929) s/c £3

Back To Top
Weiss, Hymne, Nonet: nege kortverhale (1982) £3

Wessels, Everwyn, Miknes (1982) £3

Send mail to: antiquarian@antiquarian.co.za with questions or comments about this web site.


Back To Top

 
     
 
CHRISTISON RARE BOOKS
 
  Tel/Fax: +27 41 371 4844 | Cell: 073 290 2830
Postal: P O Box 24093, Sherwood, Port Elizabeth, 6034, South Africa
Email: antiquarian@antiquarian.co.za
 
 
© Christison Rare Books. All rights reserved.